Ostatnimi czasy Internet zalewa fala materiałów na temat tego, że w branży IT skończyło się tak zwane ELDORADO. Większość z nich porusza temat lay-offów u większych i średnich graczy na rynku pracy IT. My jednak chcielibyśmy spojrzeć na temat z perspektywy firmy, która aktywnie rekrutuje specjalistów IT. Z naszych rekrutacji IT, między innymi programistów, mamy kilka wniosków które mogą być dla Ciebie istotne, jeżeli w najbliższym czasie będziesz poszukiwał do swojego zespołu specjalistów IT.
Rynek pracy w branży IT po pandemii z perspektywy pracodawcy
Dlaczego obecnie brakuje dobrych specjalistów IT?
Podczas pandemii bardzo łatwo było znaleźć pracę w branży IT. Dużo osób decydowało się na udział w bootcampach żeby się szybko przebranżowić i firmy zatrudniające specjalistów IT obniżyły wymagania techniczne, a wręcz walczyły o kandydatów. Boom na technologie i cyfryzacje spowodował duże potrzeby rekrutacyjne, w wyniku czego próg wejścia był o wiele niższy, a rozpoczęcie kariery programisty nie wymagało tak wysokich kompetencji. Wynagrodzenia również poszybowały w górę, żeby być konkurencyjnym na tle innych firm.
Obecnie, kiedy obserwujemy kryzys w branży IT, osoby które właśnie w ten sposób znalazły pracę, znowu pojawiają się na rynku pracy w wyniku redukcji etatów. Skutek? Na oferty pracy możesz spodziewać się setek, a nawet tysięcy CV. Osoby rekrutujące początkowo może to cieszyć, bo w końcu mamy duży talent pool z naszych ofert pracy z którego możemy swobodnie „wybierać”.
Ilość vs. jakość
CV od osób które uzyskały zatrudnienie w czasie pandemii z pozoru wyglądają ciekawie. W końcu mogą już mieć na spokojnie kilkuletnie doświadczenie, a często tym właśnie się kierujemy przy wyborze kandydatów. Temat kierowania się latami doświadczenia przy decyzji o zatrudnieniu poruszaliśmy już na naszym blogu – i nasze wnioski idealnie się wpasowują w obecną sytuację. Jeżeli pozostaniesz przy samym screeningu CV i pytaniach o dotychczasowe doświadczenie, możesz trafić na osoby, które mają „1 rok doświadczenia pomnożony kilkukrotnie”.
Nasze statystyki
W porównaniu do rekrutacji na PHP Developera, którą przeprowadziliśmy dokładnie rok temu, a tej, którą prowadzimy obecnie, 35% więcej kandydatów nie podołało z zadaniem praktycznym. Nie zmieniliśmy nic w naszym procesie rekrutacji IT: proces rekrutacyjny wygląda tak samo, te same osoby przeprowadzają obie rozmowy oraz zadanie rekrutacyjne było to samo. Kryteria oceny kandydatów i zadania również się nie zmieniły.
Jak to się stało, że tyle osób na poziomie CV i rozmowy sprawia wrażenie, że ma odpowiednie umiejętności techniczne? Tutaj wracamy do punktu wyjścia. W skutek lay-offów mamy na rynku pracy osoby, które zaczęły pracę w IT podczas pandemii.
Jak w 2024 roku rekrutować specjalistów IT?
Dobrze weryfikuj umiejętności techniczne
Jeżeli zatrzymasz się na etapie oceny dotychczasowego doświadczenia zawodowego, możesz się rozczarować podczas współpracy. Dlatego w proces rekrutacji musisz zaangażować również osobę, która jest specjalistą w danej dziedzinie – np. Senior Developera, który dobrze sprawdzi zadanie techniczne i przeprowadzi rozmowę techniczną.
Zadanie rekrutacyjne
Przygotuj zadanie rekrutacyjne, które sprawdzi kompetencje potrzebne na danym stanowisku. Więcej na temat zadania rekrutacyjnego i jak je przygotować pisaliśmy tutaj. Rekrutacja programistów bez przygotowanego zadania praktycznego naraża Cię na duże ryzyko zatrudnienia osoby, która tylko przez lata doświadczenia w CV wydaje się kompetentna.
Pytania sytuacyjne/behawioralne
Drugim ważnym krokiem jest omówienie zadania podczas rozmowy technicznej oraz poznanie toku myślenia kandydata. Dzięki temu zabezpieczasz się przed sytuacją, że ktoś wykonał zadanie za kandydata – rekrutacja programistów niesie za sobą to ryzyko, które powinieneś minimalizować podczas procesu rekrutacyjnego.
Przygotuj do każdego zadania przynajmniej 3 pytania aby poznać tok myślenia kandydata oraz 3-5 pytań behawioralnych/sytuacyjnych, które pokażą jak kandydat radzi sobie z wyzwaniami, które mogą go spotkać na tym stanowisku.
Pytania behawioralne to te, które są związane z sytuacjami z przeszłości:
Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której…
Pytania sytuacyjne są związane z hipotetyczną sytuacją, która może napotkać osobę na tym stanowisku:
[Przykład problemu, sytuacji]. Jak byś się zachował/jak byś rozwiązał ten problem?
Co zrobić, jeżeli nie mam osoby, która dobrze zweryfikuje kandydatów?
Jeżeli w najbliższej przyszłości planujesz rozpocząć projekt IT w Twojej firmie i będziesz potrzebował m. in. utalentowanych programistów, możesz rozważyć:
Współpracę z zewnętrznym dostawcą, np. Software House – wtedy dostarczenie zespołu specjalistów, znalezienie kandydatów i rekrutacja IT (nie tylko programistów, ale też Project Managera, Testera…) stoi w pełni po ich stronie,
Zbudowanie zespołu in-house we współpracy z firmą zewnętrzną – jako GravITy zajmujemy się rekrutacją IT end-to-end i mamy na naszym pokładzie specjalistów, którzy nie tylko znajdą kandydatów, ale też rzetelnie sprawdzą ich kompetencje.
Która opcja będzie dla Ciebie najlepsza?
Masz wątpliwości, którą z form współpracy wybrać? Przygotowaliśmy krótką ankietę, która podpowie Ci, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze: itibiznes.pl/ankieta
Jeżeli potrzebujesz skonsultować, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze, wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą, aby umówić się na darmową konsultację, podczas której przeanalizujemy Twoją sytuację i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie: