Long story short/TL;DR – nie.
…Ale jeżeli chcesz się dowiedzieć, dlaczego lata doświadczenia nie są odpowiednim wyznacznikiem, oraz jakiej podstawie wybrać odpowiednią osobę – zapraszam do zapoznania się z poniższym wpisem 😀
O czym świadczą lata doświadczenia zawodowego?
Bogate doświadczenie zawodowe kandydata pokazuje, jak długo jest na rynku pracy w danej branży. Doświadczenie pokazuje również, ile potencjalnie miał teoretycznie czasu na rozwój zawodowy, oraz żeby nabyć wiedzę na konkretnym poziomie i używać jej w praktyce. Rzecz jasna, osiągnięcie poziomu Seniora najzwyczajniej wymaga czasu i praktyki, dlatego widząc CV z krótkim stażem pracy, możemy uczciwie wywnioskować, że taka osoba Seniorem nie jest i pewnie zaaplikowała na dane stanowisko na „YOLO”, mimo wymagań opisanych w ofercie pracy.
Dlatego doświadczenie zawodowe może pomóc w preselekcji, a nie podejmowaniu decyzji. Bardziej istotne jest, gdzie kandydat nabywał dane doświadczenie zawodowe, oraz jak wykorzystał ten czas.
O czym nie świadczą lata doświadczenia zawodowego?
Doświadczenie zawodowe w CV nie gwarantuje, że ktoś jest już Midem, a może Seniorem. Co więcej, osoba która ma mniejsze doświadczenie może wykazywać o wiele wyższy poziom wiedzy, niż osoba, która ma wieloletnie doświadczenie.
Prowadząc firmę programistyczną mieliśmy okazję przeprowadzić masę rekrutacji na stanowiska IT, z udziałem kandydatów, którzy mieli bardzo różne doświadczenie w CV. Pierwszym krokiem zawsze jest krótki prescreening, gdzie w pewnym stopniu da się zweryfikować na ile ktoś faktycznie posiada wiedzę i, mówiąc bezpośrednio, nie nakłamał w CV. ALE nawet jeżeli okazało się, że ktoś faktycznie ma, powiedzmy, 15 lat doświadczenia zawodowego – zadanie potrafiło zweryfikować, jak ktoś te 15 lat doświadczenia wykorzystał. Albo jak miejsca, w których pracował, sprzyjały nauce i rozwojowi. Dlatego tak często powtarzamy, że „[X] lat doświadczenia zawodowego może być 1 rokiem powtarzanym razy [X]”. Z kolei jeżeli ktoś ma krótsze doświadczenie zawodowe, ale najzwyczajniej chce się uczyć i miał też od kogo się uczyć – potrafi mile zaskoczyć przy zadaniu i okazać się o wiele atrakcyjniejszym kandydatem niż osoba która ma wieloletnie doświadczenie. Dodatkowo, zdarzało się, że pomiędzy kandydatem z 1. przykładu, a 2. przykładu była ogromna przepaść, na korzyść osoby, która ma krótsze doświadczenie.
Jak nie doświadczenie, to może wykształcenie?
Tak samo jak doświadczenie w CV, wykształcenie nie potwierdza posiadanych umiejętności. W naszych rekrutacjach nie przykładamy do tego większej wagi. Każdy kto studiował albo zna osoby które studiowały wie, że można sobie przez studia „przepłynąć” i nic z nich realnie nie wynieść. W tym wypadku tak samo zależy to od realnego zapału do nauki danej osoby. Mamy ogrom zasobów do nauki na wyciągnięcie ręki – jeżeli ktoś będzie chciał, to może osiągnąć taki sam albo wyższy poziom wiedzy na własną rękę.
Dlatego ponownie,tak samo jak doświadczenie w CV, w zależności od realnego zaangażowania danej osoby, wykształcenie może coś faktycznie znaczyć lub nie wnosić prawie nic. Być może dana osoba ma ciekawe osiągnięcia z czasów studiów, np. za pośrednictwem kół naukowych – wtedy oczywiście warto mieć to na uwadze.
Jak w takim razie weryfikować poziom kandydata?
Z naszego 8-letniego doświadczenia w zatrudnianiu specjalistów IT, m. in. programistów, wynika, że najlepiej sprawdzić to dobrze przygotowanym zadaniem testowym.
Takie zadanie zapewnia przede wszystkim:
- porównywalność między kandydatami,
- realną ocenę wiedzy przełożonej na praktykę.
Należy jednak pamiętać, że zadanie powinno być przygotowane i weryfikowane we współpracy ze specjalistą na danym stanowisku, np. Senior Developerem. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego, jak przygotować zadanie rekrutacyjne dla kandydatów IT – zapraszam do zapoznania się z naszym wpisem poświęconym tematowi zadań.
Niestety, ale agencje rekrutacyjne często nie są w stanie zapewnić odpowiedniej weryfikacji umiejętności kandydata, za pomocą zadania weryfikowanego przez osobę pracującą na danym stanowisku. Może to się wiązać z dostarczaniem pozornie dopasowanych kandydatów którzy mają duże doświadczenie, ale w praktyce nie spełnią Twoich oczekiwań długoterminowo, mimo wieloletniego doświadczenia zawodowego. W naszych procesach rekrutacyjnych dbamy o to, żeby zadania były odpowiednio przygotowane i sprawdzane przez specjalistę z danej branży, a kandydaci odpowiednio weryfikowani przed podjęciem współpracy.
Jeżeli chcesz poprawić skuteczność swojej rekrutacji specjalistów IT, skontaktuj się z nami – w ramach bezpłatnej konsultacji doradzimy Ci, jak lepiej weryfikować umiejętności kandydatów i podejmować lepsze decyzje rekrutacyjne.
Dowiedz się więcej na temat Naszej usługi rekrutacji: REKRUTACJA SPECJALISTÓW(-EK) IT oraz budowania zespołów IT od podstaw: BUDOWA ZESPOŁÓW IT OD PODSTAW