W Twojej firmie pojawia się zapotrzebowanie na wsparcie zespołu IT. Mogą to być różne sytuacje - praca nad stroną, aplikacją internetową czy mobilną, aplikacją typu SaaS... W każdym z tych przypadków będziesz potrzebował wdrożyć zespół specjalistów IT, który przeanalizuje Twoje potrzeby, dobierze odpowiednie rozwiązania, przeniesie je na kod i utrzyma wytworzone rozwiązanie.
W tym momencie firmy stają zazwyczaj przed dylematem, czy lepiej samodzielnie zbudować zespół IT, który będzie działał w strukturach firmy i samodzielnie go wdrożyć w projekt, lub czy zlecić prace na zewnątrz, w modelu tzw. outsourcingu. Ostateczna decyzja odnośnie formy współpracy zależy od wielu indywidualnych czynników, jednak są pewne uniwersalne kryteria, którymi możesz się kierować, aby podjąć odpowiednią decyzję.
Outsourcing to zlecenie całości lub części prac do firmy zewnętrznej, która dostarcza swój zespół specjalistów lub pojedynczych specjalistów IT. Zazwyczaj są to firmy typu Software House. Możesz zlecić firmie zewnętrznej całość prac i stworzenie projektu od zera, utrzymanie/faza rozwoju produktu, czy reakcję na awarie po standardowych godzinach.
Nie musisz się więcej przejmować tym, że kluczowa osoba poszła na L4. Może być to szczególne duży problem w małych zespołach, gdzie odpowiedzialność i bagaż wiedzy jest bardzo skoncentrowany na pojedynczych osobach (tzw. bus factor). Software House powinien dać Ci gwarancję, że zawsze znajdzie zastępstwo, a Twój projekt nie ucierpi na płynności.
Software House powinien dawać Ci możliwość dostosowywania rozmiaru zespołu do Twoich obecnych potrzeb. Dzięki temu nie musisz comiesięcznie płacić za wynagrodzenie pełnego zespołu w pełnym wymiarze godzin.
Rekrutacja specjalistów IT wymaga wiedzy nie tylko technicznej. Pamiętajmy, że zespół to nie tylko programista. Na całość składa się: wiedza nt. potrzebnych technologii, wiedza nt. organizacji pracy zespołu, weryfikacji umiejętności praktycznych, rekrutacja Project Managerów/Testerów/UX Designerów, wiedza nt. procesów rekrutacji i potrzebnych do tego narzędzi... Rekrutacja potrafi pożerać ogromne koszty i czas, tym bardziej, jeżeli jest prowadzona bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. W przypadku współpracy z Software House cały proces dzieje się w tle i stoi w pełni po stronie zewnętrznej firmy, z którą podejmiesz współpracę.
Specjaliści zatrudnieni w firmie typu Software House pracują nad różnymi projektami. Dzięki temu zbierają ogromny bagaż doświadczenia i wiedzy techniczno-biznesowej i mogą zapewnić najwyższą jakość usług programistycznych oraz pomogą Ci w osiągnięciu celów biznesowych. Mogą wymieniać się miedzy sobą wiedzą i mają kompleksowe podejście, a to bezpośrednio przekłada się na jakość usług i projektów, nad którym dla Ciebie pracują. W małych zespołach, które pracują tylko nad jednym projektem, jest to utrudnione.
Software House powinien być traktowany jak część Twojej firmy i tak powinna wyglądać również komunikacja. Niemniej, współpraca z zewnętrzną firmą może dawać poczucie, że zespół nie "jest Twój", że omijają Cię ważne informacje, a ludzie nie są "związani z Twoją firmą". Te problemy można rozwiązać z dobrym Software Housem, ale jest to jednak jeden z najczęstszych powodów, dla których firmy wybierają zatrudnienie własnego zespołu pracowników IT.
Współpraca z firmą zewnętrzną daje poczucie, że jesteś jednak od kogoś zależny. Software House powinien na bieżąco dawać Ci update, dawać dostęp do kodu, tablic projektowych... itd. W takim wypadku poczucie zależności powinno zostać zminimalizowane, ale nadal - jest to kolejny powód, dla którego firmy wolą zatrudnienie własnego zespołu pracowników IT.
Wewnętrzny zespół to inaczej zatrudnienie całego zespołu IT (programistów, project managerów, UX designerów, testerów...) bezpośrednio w Twojej firmie. W takim wypadku sam lub ze wsparciem agencji rekrutacyjnej specjalizującej się w zespołach IT rekrutujesz osoby, które podejmują współpracę na stałe bezpośrednio z Twoją firmą.
Specjaliści zatrudnieni in-house są powiązani tylko i wyłącznie z Twoją firmą i zatrudnieni bezpośrednio przez Ciebie. Dzięki temu od samego początku budują większą tożsamość z Twoją firmą i nawiązują bliski kontakt również z innymi działami, co może być utrudnione przy zlecaniu projektów firmie zewnętrznej.
Mając specjalistów od projektów IT tylko in-house jesteś w pełni niezależny od zewnętrznego dostawcy. Sam ustalasz zasady współpracy, a cała wiedza i wytworzone projekty/produkty zostają wewnątrz firmy.
W przypadku zespołu in house bierzesz na siebie odpowiedzialność za rekrutację, onboarding, formalności związane z zatrudnieniem, zaplanowanie procesu rekrutacji, zweryfikowanie umiejętności kandydatów, kwestię zarządzania zespołem... To potrafi być czasochłonny i kosztogenny proces ;) Możesz również zdecydować się na współpracę z firmą, która wesprze Cię w budowaniu zespołu wewnętrznego lub przejmie sam proces rekrutacji. To w pewnym stopniu pozwala ograniczyć ryzyko związane z tą wadą budowania własnych zespołów. Dzięki temu dostajesz na start bagaż wiedzy i know-how, który pozwoli Ci sprawniej przejść przez sam etap budowania zespołu.
W przypadku współpracy z własnym zespołem, na wypadek L4 lub urlopu jednego ze współpracowników, musisz być sam przygotowany i szukać zastępstwa. W małych zespołach często pojedyncza osoba ma na sobie dużo odpowiedzialności i jej nieobecność wpływa mocno na płynność projektu (tzw. bus factor). Musisz również dbać o odpowiednią dokumentację projektu, przepływ informacji - aby cała potrzebna wiedza była ogólnodostępna.
Czyli aspekt powiązany z tym, co czym wspomniałam przed chwilą. Może się zdarzyć tak, że całą wiedzę na temat ważnego elementu funkcjonowania Twojego projektu będzie miała jedna osoba. W przypadku, gdy z jakiegoś powodu będzie miała przerwę we współpracy lub z niej zrezygnuje, tracisz kluczowe informacje do funkcjonowania Twojego rozwiązania.
Zastanawiasz się nadal, którą z opcji wybrać? Temat nie jest zero-jedynkowy. Najlepiej omówić konkretny przypadek i zastanowić się nad długoterminowymi potrzebami. Generalnie, są dwa główne kryteria, które są w miarę uniwersalne.
W takim wypadku własny zespół to lepsza, długoterminowa inwestycja, a współpraca z Software House może nie być opłacalna. Główne ryzyko to brak know-how technologicznego na etapie budowania zespołu. W takim wypadku możesz spróbować skorzystać ze wsparcia firmy, która wesprze Cię na etapie budowania zespołu i rekrutacji.
Jeżeli masz potrzeby, które nie są ciągłe, zmieniają się w czasie - możesz rozważyć outsourcing. Dzięki temu niwelujesz najwięcej ryzyk i możesz oszczędzić, nie płacąc comiesięcznie za wynagrodzenie specjalistów full-time.
Zdarzają się sytuacje, gdzie połączenie stałego zespołu wewnętrznego z zespołem outsourcowanym jest złotym środkiem. Twój cały projekt może się dzielić na pod-projekty - jeden z nich może mieć stałe, duże potrzeby, a drugi mniejsze, zmienne. Wtedy najlepsze efekty i koszt można osiągnąć łącząc zespół wewnętrzny ze współpracą z Software House.
Jeżeli nie masz szerokiej wiedzy technicznej i na temat budowania zespołów IT, mam dla Ciebie kilka pomocnych rozwiązań.
Stworzyliśmy ankietę, która zawiera kluczowe pytania, na które powinieneś sobie odpowiedzieć przed podjęciem decyzji. Ma ona oczywiście charakter orientacyjny, ale może pomóc Cię nakierować na wczesnym etapie decyzyjnym.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia firmy zewnętrznej, która w obiektywny sposób oceni, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze i wesprze Cię zarówno w budowaniu zespołu, jak i nawiązaniu współpracy z firmą zewnętrzną - wypełnij poniższy formularz kontaktowy. W trakcie niezobowiązującego spotkania doradzimy Ci, co będzie najlepsze dla Twojej firmy, biorąc pod uwagę Twoje cele biznesowe.