Strategia IT - dlaczego jest potrzebna Twojej firmie?

Strategia sprzedażowa czy marketingowa i ich znaczenie raczej nie są już obce większości osób, które prowadzą firmę. Zauważyliśmy jednak, że zdecydowanie mniejszy odsetek przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z istotności wdrożenia strategii IT w firmie i jej wpływu na cele strategiczne firmy.

Okazuje się jednak, że brak strategii IT może istotnie blokować Twoją firmę przed dalszym rozwojem i realizacją celów strategicznych, a największe konsekwencje braku strategii IT odczuwa się właśnie w fazie intensywnego rozwoju.

Skutki braku strategii IT - technologia, która nie nadąża za potrzebami biznesowymi

W dużym skrócie, z perspektywy biznesowej, brak strategii IT prowadzi do sytuacji, w której technologia staje się wąskim gardłem w dalszym rozwoju firmy i realizacji celów strategicznych. Składają się na to m. in.:

Dług technologiczny IT

Szybkie decyzje biznesowe z krótkimi terminami realizacji zadań zmuszają dział IT do wdrażania rozwiązań, które długoterminowo prowadzą do kumulowania długu technologicznego. Jeżeli w procesie planowania nie uwzględnisz potencjalnych długoterminowych skutków w postaci długu, może się on stać dużym obciążeniem.

Nieodpowiedni rozkład kompetencji w zespole IT

Strategia IT to m. in. rozkład kompetencji w zespole, których potrzebujesz, aby skutecznie ją realizować. Bez strategii biznesowej która uwzględnia i przewiduje długoterminowe potrzeby informatyczne, możesz mieć w zespole istotne, trudne do zidentyfikowania braki lub nadmiarowe etaty.

Strategia IT pozwala podejmować dobre decyzje rekrutacyjne na bazie kompetencji potrzebnych na każdym etapie wytwarzania oprogramowania.

Generowanie nadmiarowych kosztów czasowych i finansowych

Brak strategii IT może generować dodatkowe koszty, które wynikają m. in z:

  • nadmiarowych etatów - kompetencje w zespole IT nie są zaplanowane, przez co decyzje rekrutacyjne są podejmowane "na ślepo",
  • zbędnych procesów - na które poświęcany jest czas członków zespołu IT,
  • niewykorzystanej lub źle wykorzystanej infrastruktury IT - infrastruktura zabiera czas potrzebny na jej utrzymanie mimo braku udziału w ważnych procesach biznesowych lub nie jest wykorzystywany jej pełny potencjał na rzecz rozwiązań, które generują dodatkowe koszty,
  • wspieranie/finansowanie zbędnych funkcjonalności IT/aplikacji IT/licencji IT,
  • nadrabiania długu technologicznego IT, który nie został odpowiednio przewidziany,
  • niższa jakość usług/produktów, przez co spada zadowolenie klientów docelowych firmy.

Niższa konkurencyjność

Nieoptymalne zaplecze technologiczne firmy wpływa na płynność jej funkcjonowania i jakości usług, co może prowadzić do mniejszej atrakcyjności na tle konkurencji.

Blokada w skalowalności firmy

Nadrabianie nieprzewidzianych zaległości IT/długu technologicznego IT może blokować firmę przed dalszą skalowalnością i rozwojem.

Co powinna zawierać strategia IT? Najważniejsze elementy

Zakres prac IT wykonywanych in-house i zlecanych na zewnątrz

Powinieneś zdecydować, jaką część prac wykonujesz w obrębie swojego zespołu IT, a jaką zlecasz zewnętrznemu dostawcy (outsourcing).

Więcej na temat tego, kiedy lepiej współpracować z zespołem in house, a kiedy z zewnętrznym dostawcą, pisaliśmy pod tym linkiem. Będzie to zależało m. in. od tego, czy Twoje potrzeby informatyczne są ciągłe i duże, czy może przychodzą falowo.

Rozkład kompetencji w dziale IT

Czyli zdefiniowanie procesów i tego, jakich kompetencji potrzebujemy na każdym z etapów. Dzięki temu podejmujesz dobre decyzje rekrutacyjne, a w Twoim zespole nie ma luk kompetencyjnych lub nadmiarowych etatów.

Obecna i docelowa architektura IT

Czyli ocena tego, co obecnie posiada Twoja firma, oraz oczekiwanego stanu docelowego. Powinieneś określić m. in., które elementy wspierają kluczowe procesy biznesowe i wymagają priorytetowego wsparcia/powinny być objęte utrzymaniem, a które należy porzucić, aby nie generować dodatkowych kosztów.

Metodyka zarządzania projektami IT i mapa procesów biznesowych w dziale IT

Powinieneś zdefiniować m. in. sposób, w jaki potrzeby biznesowe są przekładane na zadania zlecane działowi IT oraz ustalić metodykę pracy, która pozwoli na bieżąco weryfikować efekty prac i wdrażać konieczne poprawki.

Strategia IT - jak ją stworzyć i wdrożyć w Twojej firmie?

Budowanie strategii biznesowej IT od zera to złożony proces. Potrzebujesz do tego osoby, która łączy wiedzę techniczną i biznesową i jest w stanie przeprowadzić audyt obecnej infrastruktury/oprogramowania, procesów biznesowych, metodyki pracy zespołu IT, kompetencji które wchodzą w jego skład, i zaproponować plan działań krótko- i długoterminowych, aby nadrobić zaległości, ale też przeciwdziałać im w przyszłości.

Twoim zespole obecnie nie ma osoby, która jest w stanie ocenić kondycję Twojego działu IT? Stworzyliśmy listę 7 pytań, które powinieneś sobie zadać, aby zbadać obecną kondycję IT w Twojej firmie. Dzięki niej będziesz w stanie przeprowadzić mini-audyt, nawet jeżeli jesteś osobą nietechniczną.

Jeżeli Twoja firma jest w fazie intensywnego rozwoju i chcesz, aby IT podążało za biznesem i celami biznesowymi lub chcesz stworzyć strategię IT od zera - wypełnij formularz. Skontaktujemy się z Tobą, aby wspólnie z doświadczonym CTO przeanalizować Twoją sytuację i zaproponować optymalne rozwiązanie.

Każdy biznes ma specyficzne wyzwania - porozmawiajmy o Twoich

Chcesz zbudować skuteczny zespół od zera, podnieść efektywność obecnego zespołu lub zrekrutować nową osobę? Napisz do nas - wspólnie przeanalizujemy Twoją sytuację i dobierzemy najlepsze rozwiązania.

Jeśli jest przed 15:00 - zadzwonimy do Ciebie jeszcze dzisiaj.

Jeśli jest po 15:00 - skontaktujemy się w następnym dniu roboczym.

Twoja wiadomość do nas dotarła.
Wkrótce skontaktuje się z Tobą jeden z naszych Doradców Gravity!
Ups! Coś poszło nie tak podczas wysyłania formularza.